
Bild: Arbetsmiljöverket
Osäkert om lean är bra för arbetsmiljön
Publicerat 13 april 2016
Att införa så kallade lean-produktion kan ha positiva effekter på arbetsmiljön som att onödiga och krävande arbetsuppgifter skalas bort. Men det kan också innebära minskad variation i arbetet och minskat självbestämmande, visar en ny rapport från Arbetsmiljöverket.
Forskare vid Linköpings universitet har på uppdrag av Arbetsmiljöverket gått igenom både svenska och internationella vetenskapliga studier av lean-produktion. Syftet var att ta reda på hur lean påverkar arbetsmiljön. Resultatet är motstridigt. Det gäller både när jämförelser gjorts inom en och samma bransch och mellan två olika branscher, exempelvis sjukvård och tillverkningsindustri.
– Det beror på att det finns stor variation i hur lean praktiseras, vilka förutsättningarna är och vilka yrkesgrupper det rör sig om. En del arbetsplatser rullar ut ett helt koncept, medan andra nöjer sig med att implementera enstaka verktyg, säger Anna-Carin Fagerlind Ståhl, medicine doktor vid Rikscentrum för arbetslivsinriktad rehabilitering, Linköpings universitet, och en av författarna till rapporten.
Lean-produktion utvecklades på Toyotas bilfabriker i Japan under 1980-talet. Systemet bygger på ett antal principer, bland annat standardiserat arbete och ständiga förbättringar. Medarbetarna ska delta i ett kontinuerligt kvalitets- och förbättringsarbete där man fungerar som kunder till varandra i de olika produktionsstegen.
Just in time är ett centralt begrepp. Det handlar om att eliminera överskott på material och tid. Lager ska minimeras och ingen buffert ska finnas.
– Det heter ofta att lean per automatik leder till förbättringar av arbetsmiljön.
Ladda ner kunskapssammanställningen "Konsekvenser av lean på arbetsmiljö och hälsa:
Fler slutsatser i rapporten
- Det finns en risk att arbete med just-in-time, reducering av slöseri och "onödig tidsåtgång" minskar möjligheten till återhämtning och sociala interaktioner, möjlighet att få använda sina färdigheter och fatta beslut som rör det egna arbetet.
- Arbete med ständiga förbättringar och problemlösande, i arbetslag där personer med olika yrken ingår kan förbättra både den fysiska och psykosociala arbetsmiljön.
- Kvinnor riskerar att få sämre möjligheter att delta i förbättringsarbetet, jämfört med män, visar studier som gjorts inom industrisektorn.

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om Arbetsmiljöarbete
-
Framgångsrik metod för att motverka kränkningar
Mobbning • Aktiv åskådare är en metod och utbildning för att våga ingripa vid kränkningar och sexuella trakasserier. Forskning visar att det ger positiva effekter om man låter omgivningen öva på att reagera och agera på oacceptabla beteenden.
-
Många svenskar intresserade av arbetsmiljö
Arbetsmiljöarbete • Stort intresse men bristande kunskap, framför allt hos yngre. Så kan man sammanfatta svenskarnas attityder till arbetsmiljö, enligt en ny rapport.
-
Så blir HR-året 2025
Arbetsmiljöarbete • Flexibilitet, AI, välbefinnande och mångfaldsarbete är några trender inom HR som kommer vara i fokus i år spår Petra Schedin Stergel, Sveriges HR-förening.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-
Chefer får lära sig strategier för återhämtning
Återhämtning • Återhämtning under och mellan arbetspassen minskar stressen och förbättrar sömnen enligt en studie av sjuksköterskor. Nu ska forskarna gå vidare och hjälpa första linjens chefer i vården att stärka sina möjligheter till återhämtning.
-
Möten på jobbet avslöjar maktförhållanden
Arbetsklimat • Genom att analysera hur vi beter oss på jobbmötet går det att se hur den sociala makten är fördelad.
-
Karpaltunnelsyndrom orsakas ofta av jobbet
Arbetsolyckor och arbetsskador • För fyra av tio som får karpaltunnelsyndrom går det att hitta orsaker i arbetet. Men det går att förebygga risken att drabbas med till exempel pauser och vila.