HR behöver arbetsmiljökompetens
Publicerat 27 mars 2019
Det behövs fler arbetsmiljöexperter på HR-avdelningar i kommuner och regioner. Det visar en studie av vilken betydelse HR har för det systematiska arbetsmiljöarbetet i sex kommuner och regioner.
HR- eller personalavdelningarna har ingen utpekad roll i regelverket kring arbetsmiljöarbetet utan det ska bedrivas i samverkan mellan arbetsgivare, arbetstagare och skyddsombud. Men i takt med att HR fått en allt mer styrande funktion har de också fått ett allt större inflytande i det arbetet, särskilt när det gäller organisatoriska och sociala frågor.
– HR är inne på exempelvis OSA-föreskrifterna och hur man ska arbeta med dem. Det kan väl vara bra, men risken är att man gör det till ett annat arbete än det systematiska arbetsmiljöarbetet, säger Lisa Schmidt, arbetsmiljöspecialist på Karolinska universitetssjukhuset.
Hon har tillsammans med forskare på IVL Svenska Miljöinstitutet gjort en studie om vilken betydelse HR har för det systematiska arbetsmiljöarbetet i sex kommuner och regioner.
HR-funktionens roll är bland annat att stötta chefer och medarbetare och bidra till organisationens utveckling. På deras bord ligger ofta frågor kring rekrytering, kompetensutveckling och mjuka arbetsmiljöfrågor som trivsel- och värderingsfrågor, sjukfrånvaro och rehabilitering. Däremot saknar många inom HR kunskap om riskbedömningar och systematiskt arbetsmiljöarbete, anser Lisa Schmidt.
– Det finns en risk att det blir en uppdelning; att HR håller på med de lite mjukare frågorna medan de andra traditionella arbetsmiljöfrågorna görs i linjen, i samverkan mellan chef, medarbetare och skyddsombud.
Uppdelningen i en hård och en mjuk del kan leda till att det systematiska arbetsmiljöarbetet splittras och att saker inte blir gjorda för att det finns en osäkerhet om vem som ansvar för vad, anser Lisa Schmidt. Varför det har blivit så just inom den offentliga sektorn är oklart, men på stora, traditionella industriföretag fungerar det ofta annorlunda.
– På många ställen ligger arbetsmiljöfrågorna inte under HR utan de ligger mer i en produktionsprocess tillsammans med kvalitet och miljöfrågor. Det är övergripande frågor i verksamheten.
För att kunna hantera olika arbetsmiljöfrågor behöver HR-avdelningarna ha medarbetare som är specialiserade mot arbetsmiljö, precis som det finns de som är inriktade på rekrytering och rehabilitering, anser Lisa Schmidt.
– Jag tror att i grunden behöver de som utbildar sig i personalfrågor mycket mer kunskap och insikt i vad arbetsmiljöarbete faktiskt innebär, hur det ska bedrivas och hur man som HR bäst kan stötta cheferna, säger hon.

Krister Zeidler
Mer om Arbetsmiljöarbete
-
Unga kvinnor mest utsatta på jobbet
Arbetsmiljöarbete • Var fjärde ung kvinna har det senaste året utsatts för hot eller våld på jobbet. De löper också större risk än andra grupper att drabbas av kränkande särbehandling och sexuella trakasserier. Det visar en ny rapport från Arbetsmiljöverket.
-
Kontoret ena dagen – grönsakslandet nästa
Hybridkontor • Därför mår vi bra av att odla. I Frankrike har en ny sorts hybridjobb vuxit fram där tjänstemän kombinerar kontorsarbete med odling några dagar i månaden. Så vad är det egentligen som gör att många upplever odling som läkande och finns det lärdomar att ta med sig in på kontoret?
-
Konsten att få arbetsmiljöarbetet att bli en del av vardagen
Arbetsmiljöarbete • Systematiskt arbetsmiljöarbete riskerar ofta att bli en pappersprodukt snarare än en levande process. Så hur får man det att hålla över tid? Arbetsmiljöutbildaren Mikael Rehnberg delar med sig av sina bästa råd – och pekar ut de vanligaste misstagen.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-
Nytt test avslöjar tidiga tecken på utmattning
Stress • Burnout Assessment Tool visar tidiga varningssignaler på stress och utmattning – med hjälp av en enkel trafikljusmodell. Testet är framtaget tillsammans med forskare från flera olika länder.
-
AI-chefer sprider sig snabbt
AI • Algoritmisk arbetsledning, där digital teknik används för att övervaka och effektivisera arbetet, är ett nytt fenomen som snabbt fått mycket stor spridning.
-
Chefer får lära sig strategier för återhämtning
Återhämtning • Återhämtning under och mellan arbetspassen minskar stressen och förbättrar sömnen enligt en studie av sjuksköterskor. Nu ska forskarna gå vidare och hjälpa första linjens chefer i vården att stärka sina möjligheter till återhämtning.