Därför är vi trötta på digitala fikor
Publicerat 19 maj 2021
Börjar det kännas som det tar mer energi än det ger att enbart umgås med kollegorna på skärmen? Det är helt naturligt, enligt Magnus Lindwall, professor i psykologi vid Göteborgs universitet. Vi människor är utvecklade för att leva nära varandra och kommunicera med gester och beröring.
Människan är ett socialt vanedjur som ogärna bryter rutiner, enligt beteendepsykologin. Att hålla avstånd och bära ansiktsmask är främmande för oss som biologiska varelser eftersom vi är utvecklade för att leva nära varandra, enligt Magnus Lindwall, som forskar om motivation och beteendeförändringar och skrivit boken Motivationsrevolutionen.
– Restriktionerna går emot vår sociala och psykologiska natur. Vi klarar det en kort tid men långsiktigt blir det extremt svårt, säger Magnus Lindwall till sajten forskning.se.
Att gå emot sina impulser är krävande
Han menar att Folkhälsomyndighetens rekommendationer kan upplevas som svåra att följa eftersom starka krafter inom oss drar åt ett annat håll. Vi vill så gärna ses på jobbet och prata och fika med våra kollegor.
– Att om och om igen hålla tillbaka de normala impulserna är som ett maratonlopp, säger han.
På psykologispråk kallas det självreglering. Förenklat innebär det att varje gång känslorna skickar signaler om vad vi ska göra måste vi rationellt ta beslutet att behärska oss och göra motsatsen. Det är krävande, enligt Magnus Lindwall.
I en kris väljer vi det invanda
Myndigheters rekommendationer påverkar inte vårt beteende i så stor utsträckning som man kan tro. I en kris är det i stället vanor och rutiner som blir extra viktiga. Vi vill göra sådant som känns tryggt och invant, enligt Magnus Fredriksson, medieforskare vid JMG, Göteborgs universitet, som studerar myndigheters kommunikation i krissituationer.
Att människor går emot restriktionerna, och exempelvis firar jul med släkten, handlar således inte om brist på information utan om impulsen att välja det trygga och invanda, enligt Magnus Fredriksson.
Bättre att stänga arbetsplatsen
Han tycker Folkhälsomyndigheten nått ut bra med sina korta budskap om hur man skyddar sig från att bli sjuk. Men för att få till de stora beteendeförändringarna måste åtgärderna vara genomgripande och kollektiva. Som att stänga hela arbetsplatser eller införa åtgärder på äldreboenden.
– Informationen från Folkhälsomyndigheten om vad som ska göras behöver då riktas till ansvariga chefer. Samtidigt som det också är viktigt att myndigheten är tillgänglig så att chefer kan få svar på sina frågor. Det är betydligt mer verkningsfullt än att gå ut med information till varje enskild individ om att man bör jobba hemma.

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om Distansarbete
-
Fortsatt många jobbar hemifrån – men ”office first” trendar
Distansarbete • Dubbelt så många arbetar hemifrån nu jämfört med tiden före pandemin, enligt siffror från SCB. Men det senaste året har en viss avmattning skett.
-
Struktur viktigt när arbetet blir mer flexibelt
Digitalisering • Flexibelt arbete är här för att stanna, men utan tydliga riktlinjer och smart planering kan det lätt bli en stressfälla. En ny studie från Högskolan i Gävle visar hur arbetsgivare och medarbetare kan införa rutiner som gör att det fungerar bättre.
-
Många utmaningar med hybridarbete
Distansarbete • Ensamhet, samarbetssvårigheter samt svårigheter att skilja mellan jobb och fritid är några utmaningar med hybridarbete, enligt en ny undersökning.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Hälsa
-
Parfym kan förvärra pollenallergi
Allergier • Uppfriskande och härligt eller ett irritationsmoment som sticker i näsan? Parfymens vara eller icke vara är en vattendelare. Men kan det rent av bli ett arbetsmiljöproblem? Vi frågade Liselott Florén på Astma- och allergiförbundet.
-
Så kan arbetsplatsen underlätta för pollenallergiker
Allergier • Med mildare vintrar börjar pollensäsongen allt tidigare. Prognosen tyder på att årets säsong kommer att bjuda på högre halter av björkpollen än tidigare. Alla arbetsplatser behöver tänka igenom vad de kan göra för att underlätta för pollenallergiker på jobbet, säger Liselott Florén på Astma- och allergiförbundet.
-
Varje steg räknas
Må bra • Vinsterna med vardagsmotion, som att gå ett ärende eller dammsuga, är större än man tidigare trott. Se möjligheterna och gör det som passar dig.