Daglig reflektion ökade arbetsglädjen
Publicerat 28 september 2023
På Norrlands universitetssjukhus har korta reflektionsmöten blivit nyckeln till ett förbättrat samarbete. Denna metod visade sig vara särskilt värdefull under pandemin.
I en snabbt föränderlig värld kan det verka kontraproduktivt att stanna upp och reflektera över gårdagen. Men för personalen vid hand- och plastikkirurgen vid Norrlands universitetssjukhus har detta blivit en oumbärlig del av deras arbetsdag. Genom att avsätta tid varje morgon för reflektion förbättrades inte bara den psykosociala arbetsmiljön, teamets samarbete stärktes också markant.

– Vi ville på ett enkelt sätt följa upp det som varit bra och mindre bra och prata om hur vi kan förbättra oss, säger Veronica Blomberg, biträdande verksamhetschef och avdelningschef.
Med hjälp av en organisationspsykolog vid företagshälsan har de det senaste året använt metoden After Action Review (AAR) – ett kortare reflektionsmöte varje vardagsmorgon.
– Tack vare detta kan vi spegla gårdagen och fråga oss om vi klarade kärnverksamheten och hur den psykosociala arbetsmiljön var.
Värdefullt under pandemin
När pandemin kom 2020 pausades till stor del arbetet, men klinikens operations- och mottagningsenheter fortsatte med att använda metoden, något som betydde mycket.
– Om vi inte gjort det vet jag inte hur vi hade klarat oss genom pandemin, säger Veronica Blomberg.
Att reflektera över arbetsbelastningen och patienternas tillstånd var inte det enda målet med metoden. Den hjälpte även personalen att hantera sina känslor och ge varandra stöd i tuffa tider.
– Vi tvåbenta varelser tenderar att fokusera på det negativa och glömma bort det positiva. Genom reflektion lärde vi oss att trots hög arbetsbelastning kan vi hitta positiva aspekter i vår dag, som att uppskatta ett gott samarbete eller en lugn lunchstund. Vi belyser detta innan vi tar upp det som varit svårare, säger Veronica Blomberg.
Metoden ledde till färre fel
Enligt henne har det klinikövergripande arbetet med metoden After Action Review blivit en integrerad del av personalens arbetsmiljö:
– Våra medarbetare känner väl till våra två kärnuppdrag. Dels att utföra vårt arbete på bästa möjliga sätt, dels att alltid söka förbättringar. Detta omfattar allt från våra arbetsuppgifter till hur vi tar hand om vår arbetsmiljö, oavsett om det är fysiska förhållanden eller vårt psykosociala klimat.
På kliniken finns planer på att fler enheter ska anamma denna reflekterande metod inom en snar framtid.
– Varje fredag genomför vi en omfattande reflektionsövning där operations- och mottagningsteamen tillsammans utvärderar veckan som gått. Genom denna process har vi inte bara ökat effektiviteten och produktiviteten, utan också minskat felen och stärkt arbetsglädjen i teamet, avslutar Veronica Blomberg.

Henrik Lenngren
Mer om Arbetsmiljöarbete
-
Mellanchefens arbetsmiljöansvar – så funkar det
Arbetsmiljöarbete • Som mellanchef har du ett ansvar för arbetsmiljöarbetet som är kopplat till att du leder arbetet för din grupp eller avdelning. Dina chefer kan delegera ytterligare uppgifter till dig.
-
Företaget som saknar hierarkier
Arbetsmiljöarbete • På konsultföretaget Itid i Luleå finns inga chefer och alla medarbetare har samma lön. Det har lett till ett brett engagemang för arbetsmiljöfrågorna, säger Annica Wållberg som är konsult.
-
Unga kvinnor mest utsatta på jobbet
Arbetsmiljöarbete • Var fjärde ung kvinna har det senaste året utsatts för hot eller våld på jobbet. De löper också större risk än andra grupper att drabbas av kränkande särbehandling och sexuella trakasserier. Det visar en ny rapport från Arbetsmiljöverket.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Sant och falskt om mobilen
Verktyg och produkter • Ska man lägga mobilen i ris om man tappat den i vatten och är det sant att mobilen lyssnar på det du pratar om? Arbetsliv reder ut myter om mobilen – ett av våra allra mest använda arbetsverktyg.
-
Företaget som saknar hierarkier
Arbetsmiljöarbete • På konsultföretaget Itid i Luleå finns inga chefer och alla medarbetare har samma lön. Det har lett till ett brett engagemang för arbetsmiljöfrågorna, säger Annica Wållberg som är konsult.
-
Skolor brister i arbetet mot hot och våld
Hot och våld • Enligt en ny rapport från Arbetsmiljöverket misslyckas tre av fyra skolor med att förebygga att personalen utsätts för hot och våld.