
Bild: Istock
Så skyddar du dig mot blixten på utejobbet
Publicerat 2 september 2024
Det kommer bli fler och kraftfullare åskoväder som en följd av klimatförändringarna och det gäller även i Sverige, enligt Vernon Cooray, forskare i elektroteknik och expert på åska och blixtar. Han tipsar om vad man ska tänka på om man jobbar utomhus och blir överraskad av åska.
– Forskare förutspår att frekvensen av blixtar kommer öka med tio procent om den globala medeltemperaturen ökar med en grad. Dessutom visar forskningen att åskoväder kommer bli kraftfullare som en effekt av den globala uppvärmningen, säger Vernon Cooray, forskare i elektroteknik vid Uppsala universitet och expert på blixtar och åska.
Den som jobbar utomhus när det börjar åska ska så snabbt som möjligt söka skydd inomhus. Om det inte går är bilen ett alternativ.
– Men viktigt att veta är att en bil bara skyddar om den är helt i metall. Om exempelvis taket är gjort av kompositmaterial kommer det inte ge dig det nödvändiga skyddet, säger Vernon Cooray.
Många gör misstaget att ställa sig under ett träd för att skydda sig mot regnet när det åskar. Men det är ingen bra idé eftersom blixten lättare slår ner i höga föremål. Befinner man sig på en öppen plats när det börjar åska ska man därför se till att ha ett avstånd om 10–20 meter från närmsta träd. Dessutom ska man krypa ihop och ha sina fötter tätt ihop, säger Vernon Cooray.
– Om blixten slår ner i marken kommer den färdas jäms med marken och leda strömmen vidare. Om man håller ihop fötterna reducerar man den mängd ström från blixten som tar sig in i kroppen via marken.
Det vanligaste sättet att skada sig vid blixtnedslag är att blixten först träffar ett objekt och sedan sprider sig vidare. Farligast är att träffas direkt av blixten – det kan vara dödligt eller ge en svår elektrisk chock och svåra brännskador. Den som blir träffad av blixten, direkt eller indirekt, ska alltid söka vård, enligt Vernon Cooray.
När det åskar
- Undvik att stå under ett träd eller andra höga föremål.
- Undvik att vara nära vatten eftersom vatten leder ström.
- Ha inte laddningssladden i om du pratar i mobiltelefon. Undvik att prata i fast telefon.
- Använd inte datorer med strömsladden i när det åskar.
- Räkna hur många sekunder det dröjer mellan blixten och tills du hör åskan. Dela antalet sekunder med tre så får du fram hur många kilometer bort blixten är. Tar det 12 sekunder är blixten alltså 4 kilometer bort.
Källa: Brandskyddsföreningen

Marianne Zetterblom
Mer om Säkerhet
-
Mental förberedelse kan rädda liv
Säkerhet • Genom att regelbundet prata om flyktvägar, söka skydd och ha grundläggande kunskap i livräddning kan arbetsplatser stärka sin beredskap.
-
Så ska du agera vid pågående dödligt våld
Säkerhet • Fly, sök skydd larma. Det är mantrat att ha i huvudet vid pågående dödligt våld, PDV.
-
Trötthet – en underskattad arbetsmiljörisk
Sömn • Det finns mycket att vinna på att prata om hur trötthet påverkar prestationen och bygga bort risker i arbetet kopplat till trötthet. Det anser Anna Dahlgren, docent i psykologi vid Karolinska Institutet.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Tips och råd
-
Framgångsrik metod för att motverka kränkningar
Mobbning • Aktiv åskådare är en metod och utbildning för att våga ingripa vid kränkningar och sexuella trakasserier. Forskning visar att det ger positiva effekter om man låter omgivningen öva på att reagera och agera på oacceptabla beteenden.
-
Fem sätt att behålla fokus i en värld full av distraktioner
Stress • Avbrott i arbetet skapar stress och dränerar oss på energi. Hur kan vi minimera distraktioner och hålla oss till den uppgift vi ska lösa för dagen? Här kommer fem enkla tekniker för bättre fokus.
-
Så kan arbetsplatsen underlätta för dyslektiker
Kompetens • Det behövs en mer inkluderande arbetsmiljö för dyslektiker i Sverige. Det anser författaren och föreläsaren Susanna Cederquist, som i sitt arbete också vill uppmärksamma dyslektikers styrkor.