Hoppa till huvudinnehållet

Skicka ut enkät om sexuella trakasserier

Fyll i formuläret för att skapa länken till enkäten som du mejlar ut till din arbetsgrupp. Minst sex personer behöver svara på enkäten för att ett resultat ska kunna genereras. 

Länkarna till enkäten och resultatet sparas på Mina sidor. 

Till Mina sidor

Skapa länk att skicka ut

Fyll i namn på arbetsgruppen och ange sista svarsdag. Vi rekommenderar ca två veckors svarsperiod. När sex personer har svarat på enkäten kan du se ett resultat på Mina sidor. På Mina sidor kan du också kopiera länken till enkäten och skicka ut till deltagarna. 

Till Mina sidor

Du måste ange ett namn på enkäten

Vi rekommenderar att varje chef skapar en enkät till sin egen arbetsgrupp, för att på så sätt få tillgång till enkäten och resultaten på "Mina sidor".

Det är dock möjligt att skicka ut enkäter till flera arbetsgrupper:

  1. Skapa en enkät för varje arbetsgrupp genom att fylla i formuläret ovan. 
  2. Använd mejlmallen för att skicka ut enkäten till arbetsgruppen. Lägg ansvarig chef som kopia.
  3. Upprepa steg 1 och 2 för varje arbetsgrupp.
  4. På "Mina sidor" finns länkar till samtliga enkäter och tillhörande resultat.  
  5. På Mina sidor kan man dela resultat med respektive  chef så att chefen kan gå igenom resultatet med sin arbetsgrupp.

Till Mina sidor

Det är möjligt att slå samman flera enkäters resultat till ett gemensamt resultat för hela arbetsplatsen. Instruktionsfilmen visar hur ni går tillväga. 

Film om sammanslagning av resultat

Frågor och svar om enkät om sexuella trakasserier

Administratören, det vill säga den person som skapat och skickat ut enkäten,  kan se enkätresultatet på sitt Prevent-konto via Mina sidor. Därifrån kan resultatet också delas med andra. Det går aldrig att se enskilda svar, utan bara en sammanställning av gruppens resultat. Av anonymitetsskäl behöver minst sex personer ha svarat på enkäten för att en sammanställning ska visas. Annars syns inget resultat.

  • Du behöver skapa ett Prevent-konto för att kunna administrera och skicka ut en enkät. När du skapar ett konto sparas för- och efternamn samt e-postadress via en molntjänst på servrar i Sverige och EU.
  • Administratörens e-postadress kopplas till enkätlänken och resultatet, och sparas på Prevents servrar i Sverige. Om administratören använder dela-funktionen för att dela enkätresultatet med en annan e-postadress, sparas även den e-postadressen kopplad till enkätresultatet på Prevents servrar i Sverige.   
  • Det samlade resultatet (sammanställningen) och enskilda svar sparas på Prevents servrar i Sverige. De enskilda svaren är anonyma och kan inte spåras eller härledas till några personuppgifter.
  • Prevent är personuppgiftsansvarig. 

Läs mer om Prevents personuppgiftspolicy.

Nej, enkäterna är inte översatta till andra språk, men du kan förstås använda dig av översättningsfunktionen i webbläsaren, till exempel Google Chrome eller Edge. Då behöver du översätta varje sida i enkäten.

Sista svarsdatum ändrar du på Mina sidor genom att klicka på ... längst till höger. 

image1m5r8.png

Till Mina sidor

Enkäten kan göras på dator, mobil eller surfplatta i webbläsarna

  • Edge
  • Google Chrome
  • Firefox
  • Safari.

Edge är den webbläsare som våra användare tycker fungerar allra bäst, så testa att använda den om du får problem. 

Nej det går bara att svara på enkäten en gång på samma dator eller mobil.